Brak kategorii

Inicjatywa zmieniająca życie kobiet

Bezpieczne Grupy Wsparcia

Przemoc w rodzinie to trudny temat. Jej ofiarami są głównie kobiety, które jednak rzadko dzielą się swoimi przeżyciami. Co więcej, przemoc przybiera różne formy, w tym psychiczną, która prowadzi do obniżenia samooceny i izolacji społecznej. Ważnym narzędziem w walce z tym problemem jest procedura Niebieskiej Karty. Trzeba jednak pamiętać, że wiele osób nie uznaje się za ofiary i unika zgłaszania nadużyć. Z tego właśnie względu potrzebujemy większej świadomości społecznej, tak aby skutecznie przeciwdziałać przemocy w rodzinie.

Bezpieczne Grupy Wsparcia to ważna inicjatywa stworzona przez Fundację Klaster Innowacji Społecznych, skierowana do kobiet dotkniętych przemocą. Utworzyliśmy grupy, które działają w dziewięciu miastach na Śląsku, takich jak Katowice, Chorzów, Bytom, Zabrze, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Zawiercie, Bielsko-Biała i Gliwice. Uczestniczki w cyklu warsztatów terapeutycznych otrzymały bezpośrednie wsparcie, poznały też narzędzia wspierające rozwój i pozwalające pokonać trudności, z którymi mierzą się na co dzień.

Jak wyglądały warsztaty?

To wyjątkowa przestrzeń, w której w atmosferze bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i zaufania kobiety mogły wymieniać się doświadczeniami, czasem bardzo trudnymi, a jednocześnie rozwijać swoje umiejętności manualne. Między kobietami zbudowała się wspólnota doświadczeń. Panie zwracały uwagę, że czują się ze sobą dobrze, i pozwalają sobie na dzielenie się swym życiem, także trudnymi przeżyciami z przeszłości.

Warsztaty terapii przez sztukę obejmowały szereg działań: w ich trakcie powstawały między innymi makramy, kolorowe pudełka, obrazy i kolaże, materiałowe kompozycje kwiatowe, a nawet biżuteria. Dodatkowo uczestniczkom zaproponowano warsztaty z asertywności i rozwoju osobistego, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Efektem prac w takiej grupie jest zwiększona samoświadomość jej członkiń, lepsze zrozumienie siebie, akceptacja swojej przeszłości, a także spojrzenie w przyszłość z większą nadzieją i ufnością.

Efekty projektu

Zwieńczeniem działania grup wsparcia są rodzinne eventy, na które panie zapraszają najbliższe sobie osoby. W trakcie takich spotkań uczestniczki podsumowują działalność grup, wypełniają ankietę na temat poziomu samooceny, a także biorą udział w sesji zdjęciowej, którą przeprowadza profesjonalny fotograf.

Prowadzące grupy wsparcia podkreślają, że inicjatywa przynosi korzystny efekt na uczestniczki: kobiety otwarły się na siebie, nabierały pewności, zaczęły się częściej uśmiechać. Inną ważną konsekwencją projektu jest zdobycie nowych umiejętności. Wszystkie te obserwacje sugerują, że podobne inicjatywy powinny się odbywać w każdym większym mieście na terenie kraju. Stworzenie Bezpiecznych Grup Wsparcia może przyczynić się do redukcji liczby osób zagrożonych marginalizacją społeczną. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy na naszą stronę: https://bezpiecznegrupywsparcia.bitrix24.site/#b9837.
Projekt finansowany z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button