JawnośćZ życia KlastraŻycie Miasta

Każdy może działać!

Rola dziennikarzy obywatelskich oraz osób zaangażowanych w życie społeczności lokalnych ma nieoceniony wpływ na ich kształt. Aby podejmowane działania były efektywne i przynosiły oczekiwane rezultaty, warto poszerzać swoje kompetencje.

Już jutro – w czwartek 18. sierpnia o godzinie 17:00 przy ul. Siemińskiego 22/2 w Gliwicach odbędzie się szkolenie pod nazwą Kulisy pracy dziennikarza obywatelskiego, które poprowadzi dziennikarz portalu Gliwice OdNowa – redaktor Bartosz Rybczak. Szkolenie będzie poświęcone zagadnieniom roli dziennikarstwa obywatelskiego i metodom kontroli społecznej w ramach watchdogów.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. czym są działania watchdogowe, w jaki sposób można kontrolować władzę oraz jak można działać na rzecz społeczności lokalnych.

Dziennikarzem obywatelskim może być każdy. Niezależnie od wieku czy wykształcenia. Ważne są dobre chęci i czyste intencje. – przekonuje redaktor, zapewniając, że dzięki szkoleniu chętni dowiedzą się od czego zacząć swoją przygodę, z jakich narzędzi korzystać oraz na co uważać. – Dzięki społecznej kontroli władzy staje się ona bardziej efektywna. Działa lepiej, szybciej, przejrzyściej. – zapewnia Bartosz Rybczak.

Szkolenie jest bezpłatne i ma charakter otwarty – nie obowiązują na nie zapisy. Skierowane jest do wszystkich osób, które chciałyby zaangażować się w życie swojej lokalnej społeczności, ale nie wiedzą jak zacząć. Każdy uczestnik spotkania otrzyma certyfikat uczestnictwa.

Przypomnijmy: dziennikarstwo obywatelskie to rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez nieprofesjonalnych dziennikarzy w interesie społecznym. Wykorzystuje w tym celu Internet, zwłaszcza serwisy internetowe oraz media społecznościowe, w których zarówno twórcami jak i odbiorcami treści są sami użytkownicy. Atutem dziennikarstwa obywatelskiego jest przedstawianie wydarzeń z perspektywy oddolnej, takiej, jak widzą ją “zwykli ludzie”. Dziennikarze-obywatele często lepiej dostrzegają i łatwiej docierają do zdarzeń mających miejsce “tuż obok” niż wielkie redakcje dziennikarskie. Dodatkową, niezwykle ważną rolą dziennikarstwa obywatelskiego jest funkcja kontrolna władzy – patrzenie rządzącym na ręce, które polega na konfrontowaniu obietnic wyborczych z rzeczywistym działaniem, a także domaganiu się transparentności poczynań rządzących. Dziennikarstwo obywatelskie zyskało swoją popularność w 2000 roku za sprawą utworzonego w Korei Południowej serwisu Ohmynews, którego twórca po raz pierwszy użył pojęcia dziennikarz-obywatel. Od ponad dwóch dekad dziennikarstwo obywatelskie z powodzeniem rozwija się na całym świecie – również w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button