AnalizyFinanseJawność

Miejskie konto wpłat na rzecz uchodźców – radny zapytał ile środków wpłynęło i na co zostały przeznaczone

W związku z licznymi pytaniami lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców chcących wesprzeć uchodźców znajdujących się w Gliwicach za sprawą przekazania środków pieniężnych magistrat już jakiś czas temu zdecydował się na uruchomienie specjalnego rachunku bankowego.

Blisko miesiąc temu Radny Rady Miasta Gliwice Gabriel Bodzioch wystosował interpelację w której skierował się do Prezydenta Gliwic, Adama Neumanna. „Jaką kwota łącznie została wpłacona na konto na dzień odpowiedzi na moje pismo? Na jakie wydatki zostały przeznaczone zebrane środki?” – zapytał Gabriel Bodzioch

W odpowiedzi na tę interpelację Prezydent Gliwic poinformował, iż na dzień 05.04.2022 r. (godz.16.00) wpłacono łączną kwotę 40.962,89 zł. Padła również odpowiedź na co magistrat przeznaczył zebrane środki – Na dzień 05.04.2022 r. zrealizowane zostały wydatki w kwocie 21.256,90 zł przez Centrum Ratownictwa Gliwice. Środki zostały przeznaczone na zakup wyposażenia, w tym meble i sprzęt AGD do uruchamianego punktu przyjmowania uchodźców z Ukrainy w Gliwicach przy ul. Zygmunta Starego 19 – informuje w swojej odpowiedzi Adam Neumann, Prezydent Miasta Gliwice.

Przypomnijmy, że zbiórka darów dla Ukrainy nadal trwa chociażby w Miejskim Punkcie Przekazywania Darów w Arenie Gliwice, gdzie zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy takie jak: żywność (gotowe dania obiadowe, pasztety konserwy rybne i mięsne, makarony, pieczywo tostowe, słodycze itp.), artykuły higieniczne (proszek do prania, podpaski, papier toaletowy, środki do kąpieli itp.), oraz inne potrzebne rzeczy (pościele, koce, śpiwory, karimaty).

Z punktu zbiórki na rzecz uchodźców zebrane dary zostaną rozdysponowane do uruchomionego z początkiem kwietnia obiektu noclegowego przy ul. Jasnej, w którym scentralizowana jest pomoc uchodźcom, ale i także do innych miejsc noclegowych. Przypomnijmy, że w maju rusza kolejny duży punkt pomocy, którym będzie Gliwicka Przystań 35.  W punktach noclegowych i w punkcie zbiórki w Arenie działa spora liczba gliwiczan niosących bezinteresowną pomoc, co pokazuje, że mieszkańcy Gliwic wzorowo zdali egzamin z człowieczeństwa i empatii. Jednak przed przynoszeniem jakichkolwiek rzeczy należy wcześniej upewnić czy akurat w tym momencie jest na to zapotrzebowanie, ponieważ Miejski Punkt Przekazywania Darów ma określoną ilość miejsca na gromadzenie najpotrzebniejszych rzeczy.

Źródło: bip.gliwice.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button