InwestycjeŻycie Miasta

Na jakim etapie są prace związane z budową gliwickiego Centrum Przesiadkowego?

Trwają roboty budowlane związane z realizacją ogromnej gliwickiej inwestycji, którą bez zwątpienia jest nowoczesne Centrum Przesiadkowe. Ulokowana po północnej stronie dworca PKP komunikacyjna infrastruktura ma być wyposażona w wewnętrzny układ drogowy z wjazdami od ulicy Tarnogórskiej oraz Toszeckiej prowadzącymi do strefy przystankowej, postoju taksówek, a także parkingu typu „kiss and ride”. Niewątpliwie tego typu infrastrukturalne udogodnienia znacząco poprawią komfort podróży niezmotoryzowanej części Gliwiczan, ale i także mieszkańców całej Metropolii. Dodatkowo szereg komfortowych rozwiązań może zachęcić wiele osób do tego, by pozostawić swoje samochody w domu i wybrać transport publiczny – wpływając tym samym pozytywnie nie tylko na swoje finanse wynikające z wysokich cen paliw, ale także na poprawę jakości powietrza.

Jednak mieszkańcy Gliwic i reszty Metropolii będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ do procedur odbiorczych jeszcze daleko. W obecnym etapie prac budowlanych można już dostrzec znaczące postępy, lecz główny budek Centrum Przesiadkowego może nieco zniekształcać odbiór mieszkańców. Mianowice w centralnym budynku kompleksu, który będzie służył do obsługi pasażerów zostało wiele do zrobienia. Aktualnie zakończono montaż konstrukcji wewnętrznych fasad oraz drzwi. Uruchomiony został również węzeł cieplny, a także rozpoczęły się prace związane z montażem okładzin HLP, które mają wykazywać się niezwykle solidną wytrzymałością.

Kontynuowane są również działania związane z budynkiem pomocniczym, który będzie oferował przedsiębiorcom pomieszczenia do wynajęcia, tym samym generując wpływy do miejskiej kasy. Do tego sukcesywnie wykonywane są konstrukcje wiat przystankowych oraz montaż dachowej instalacji fotowoltaicznej. Gotowy jest również tunel łączący Centrum Przesiadkowe z dworcem PKP. Zamontowane zostały w nim ruchome schody, które zdecydowanie  pomogą pasażerom w komfortowym przemieszczeniu się z dworca na teren Centrum Przesiadkowego. Wszystkie te składowe na pewno znacząco wpłyną na to, iż północna strona dworca stanie się punktem centralnym miejskiej komunikacji.  Zmodernizowany zostanie także historyczny obiekt znajdujący się przy ul. Toszeckiej, który był niegdyś budynkiem Huty Szkła. Podłączana jest do niego siec instalacji gazowej, a wokół budynku trwają roboty polegające na wykonaniu nawierzchni chodnika. 

Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na koniec sierpnia 2022 r., natomiast mieszkańcy z nowoczesnego Centrum Przesiadkowego korzystać będą mogli dopiero na początku 2023 r. – ponieważ będzie to czas na wszelkie procedury odbiorowe.  Przypomnijmy, że budowa komunikacyjnego serca Gliwic rozpoczęła się w sierpniu 2020 r., a jej koszt wyniesie 183,9 mln zł, z czego 70 procent to środki unijne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button