Kawiarnia Obywatelska

Straszy dzieci strzygą i bebokiem #KawiarniaObywatelska

W ostatni poniedziałek spotkaliśmy się w ramach Kawiarni Obywatelskiej z Kamilem Iwanickim, przewodnikiem historycznym, gliwickim społecznikiem i aktywistą.

W ramach Kawiarni Obywatelskiej spotykają się aktywiści oraz społecznicy z Gliwic, aby omawiać aktualne tematy i problemy miasta. Zapraszamy każdego zainteresowanego tematami poprawy funkcjonowania naszego kochanego Miasta i tego, jakie działania podejmowane są na jego terenie. Chcemy w gronie zaangażowanych mieszkańców dyskutować o szansach i zagrożeniach.

W tym tygodniu spotykaliśmy się z Kamilem Iwanickim, przewodnikiem historycznym, gliwickim społecznikiem i aktywistą. Prowadzący jest twórcą projektów regionalnych: Gliwicka Mapa Tajemnic, Śląskie Stwory i Potwory i Familoki. Iwanicki to absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskiem w Katowicach. Miłośnik kolonii robotniczych, śląskich legend i tradycji. Spytaliśmy go o to, jak można poznawać historie Gliwic, jak zrozumieć skomplikowaną historię miasta i jego mieszkańców. Dowiedzieliśmy się również jakie potwory straszyły w naszym regionie (możecie dowiedzieć się o tym więcej, sprawdzając tutaj lub tutaj)

Dowiedzieliśmy się również, że także na terenie Gliwic znajdują się niezwykłe miejsca. Na terenie Zatorza powstało osiedle “Am der Waldschule”, gdzie mieszkał Horst Bienek. Pisarz opisał w powieściach krainę swojego dzieciństwa, a także klimat przedwojennej dzielnicy robotniczej. Także na ulicy Pszczyńskiej możemy zauważyć charakterystyczne czerwone domy wielorodzinne, które zostały zaprojektowane przez twórców Nikiszowca. Na terenie tzw. dzielnicy hutniczej, czyli w okolicy ulic Robotniczej, Zabrskiej, czy Hutniczej powstało wiele familoków dla pracowników pobliskich hut i fabryk. Co ciekawe pierwsze domy robotnicze powstały już w 1795 roku przy obecnej Robotniczej, mówił Iwanicki.

Mogliśmy wysłuchać tego, jakie inne tajemnice skrywają Gliwice i ościenne miasta, a także, z jakimi lekturami warto się zapoznać, aby zrozumieć miasto. Iwanicki tłumaczył również, jak znajomość historii wpływa na postrzeganie współczesnego miasta.

Dla zainteresowanych historiami Kamila Iwanickiego mamy propozycję wirtualnego spaceru śladami Janoscha o 16 w najbliższą niedzielę: link do spotkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button