Inwestycje

Teren po Zameczku Leśnym na sprzedaż

Rada Dzielnicy Zatorze alarmuje o niepewnej przyszłości działki po Zameczku Leśnym (Disco Bravo). Miasto nie ma żadnego planu dla tego terenu, chce go sprzedaż w drodze przetargu nieograniczonego.

Nasze Zatorze – serwis internetowy

Co może tam powstać? Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego pozwala w tym miejscu na prowadzenie usług, zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną, zabudowę gospodarczą oraz parkingi. Miejsce idealne na deweloperkę, prawda? Jednocześnie w mieście, ale otoczone zielenią. Po sąsiedzku niedawno oddana do użytku tężnia solankowa. Pytanie tylko czy mieszkańcy Zatorza chcą zmiany charakteru parku? Jeśli nie – pozostaje zmiana MPZP, a jest to procedura trudna, długa i wyboista.

Zameczek Leśny to miejsce z bogatymi tradycjami jako obiekt użyteczności publicznej. Historia tego miejsca zaczyna się jakieś 130 lat temu. Najpierw działała tu ekskluzywna restauracja. Po sąsiedzku powstała popularna strzelnica. W latach 30. XX wieku Zameczek przeszedł całkowitą przebudowę.

Po II wojnie światowej obiekt trafił pod skrzydła Przedsiębiorstwa Budowy Zakładów Przemysłu Ciężkiego w Gliwicach, które dokonało remontu budynku. Kolejnym właścicielem (lata 1960–1976) były Gliwickie Zakłady Gastronomiczne. Znów w Zameczku prowadzona była działalność restauracyjna, nawiązująca do najlepszych tradycji tego miejsca. Kolejny etap “życia” tej nieruchomości nie był łatwy:

W 1976 roku zlikwidowano Zjednoczenie Przemysłu Gastronomicznego, a majątek przekazano Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielni Spożywców „Społem”. Przekazanie to nie odbyło się zgodnie z przepisami. „Społem” nigdy nie uzyskało tytułu prawnego do „Zameczku Leśnego”, niemniej dysponowało nim. W tym czasie wolnorynkowe realia sprawiły, że wyjątkowy lokal o prestiżowym charakterze stracił popularność. Restauracja ostatecznie upadła.

W połowie lat 90. „Społem” wydzierżawiło obiekt prywatnej osobie i tak powstała dyskoteka BRAVO. Ówczesny dzierżawca przeprowadzał w budynku liczne przebudowy. W 2006 r. Nadzór Budowlany przeprowadził kontrolę stanu bezpieczeństwa obiektu. Wynik był negatywny. Dyskoteka została natychmiast zamknięta, a obiekt wyłączono z użytkowania. Cztery lata później właścicielem „Zameczku Leśnego” zostało Miasto Gliwice. Uzyskało go od PSS „Społem” po procesie sądowym, który trwał od 2006 roku.

www.gliwice.eu

Władze miasta wielokrotnie próbowały sprzedać istniejący jeszcze obiekt z przeznaczeniem na działalność gastronomiczną bądź (zgodnie z uchwałą Rady Miasta) na kasyno. Nigdy się to nie udało. Tymczasem stan techniczny budynku stale się pogarszał, doszło do zawalenia stropu. W pewnym momencie obiekt nie nadawał się już nawet do remontu. Postanowiono o jego wyburzeniu. Stało się to w 2020 roku, teren po Zameczku Leśnym wkrótce trafi na sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button