Brak kategorii

Wielka odnowa muzeum w Radiostacji

Muzeum wojennej historii oraz techniki radiowej będące wizytówką naszego miasta doczeka się nowego wcielenia. Nowa ekspozycja obejmie trzy tematyczne ścieżki narracyjne.

Urząd Miasta we współpracy z ekspertami miejskiego muzeum oraz pracownią architektoniczną odpowiedzialną za śmiałe realizacje muzealne, w tym ekspozycję stałą na terenie dawnej KWK “Gliwice”, planuje gruntowną renowację i uatrakcyjnienie kompleksu Radiostacji Gliwice- światowej sławy zabytek techniki i miejsce o doniosłym znaczeniu historycznym.

Wybrany wykonawca – pracownia NIZIO Design International która może poszczycić się owocną współpracą przy tworzeniu wystawy “Szlachetne żeliwo” w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego gliwickiego Muzeum. Pracownia ta ma w swoim dorobku liczne prestiżowe realizacje w muzeach historycznych związanych z tematyką drugiej wojny światowej (Rogożnica/Gross-Rosen, Bełżec, POLIN w Warszawie, Michniów, Markowa). Oba te fakty niewątpliwie przemawiają za wyborem tej pracowni jako realizatora nowej wizji miejsca pamięci prowokacji gliwickiej.

Ścieżki historyczna, fabularna i techniczna

Dzieje prowokacji gliwickiej zostaną przedstawione w dwa osobne sposoby – w formie bardziej faktograficznej ekspozycji historycznej oraz “żywej”, multimedialnej ścieżki fabularnej, dzięki której zwiedzający będą mogli przeżyć sami dramatyczne wydarzenia nazistowskiej akcji dywersyjnej z 31 sierpnia 1939 roku, która posłużyła za jeden z pretekstów do agresji na Polskę.

Nie tylko o wojnie

Obecnie wizytujący radiostację obok treści poruszanych powyżej mogą zaczerpnąć na miejscu ciekawej wiedzy na temat historii techniki radiofonicznej, której poświęcona jest osobna sekcja obiektu, Podobnież po metamorfozie obiektu goście dostaną do dyspozycji ścieżkę zwiedzania związaną z radiotechnologią oraz historią konstrukcji samego obiektu.

Prace budowlane

Nowoczesne ekspozycje muzealne odchodzą zupełnie od zgranego formatu “zakurzonych gablot” i tego też możemy spodziewać się w przypadku nowej odsłony naszej Radiostacji. Poza tym planowana jest budowa podziemnego łącznika między dwoma budynkami muzealnymi, w którym ma się znaleźć duża część powierzchni wystawienniczej. Trzeci budynek zostanie przekształcony w butikowy hotel.

Źródło: metropoliagzm.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button