Komisje RM

Wszystko, co chcecie wiedzieć o wycinkach drzew

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska z dnia 01.03.2021 r. Główny temat: wycinki i nasadzenia drzew w mieście. Politykę miasta podsumował wiceprezydent Mariusz Śpiewok.

Nagranie wideo: LINK. Na posiedzeniu komisji obecni byli zaproszeni goście:

 • Wiceprezydent Mariusz Śpiewok,
 • Tadeusz Mazur (dyrektor MZUK),
 • Agnieszka Setnik (naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Gliwice),
 • Dawid Ochód (zastępca dyrektora ZDM),
 • Mariusz Komidzierski (naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów UM Gliwice),

Posiedzenie trwało ponad 1,5 godziny, poruszono wiele wątków i tematów. Komisja zaczęła od wysłuchania gości. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor MZUK (nagranie od 6:20).

Tadeusz Mazur: w zeszłym roku zaktualizowaliśmy plan cięć interwencyjnych oraz plan wycinki drzew. Obsługujemy ponad 500 ha terenów zielonych. Dane dot. wycinek i nasadzeń w ostatnich latach:
Rok 2018 – wycięto 391 i nasadzono 1205 drzew. Rok 2019 – wycięto 384 i wykonano 1183 nasadzenia. W roku 2020 wycięto 382 drzew, nasadzono 1057. Drzewa wycinane to okazy zamierające lub obumarłe, zagrażające osobom postronnym. To co się stało na alei Witoszka w zeszłym roku i na nas ciąży odpowiedzialność za gospodarką zielenią.

Dawid Ochód (ZDM): ilość wyciętych/nasadzonych drzew w 2019: 316/316, w 2020 roku 561/2056, plany na 2021 to 1300 drzew do usunięcia (większość na DK88 ze względu na ich stan) nasadzeń będzie 1931 sztuk. (Nagranie od 26:51).

Agnieszka Setnik (UM) opowiedziała o procedurach przy wycinkach drzew (nagranie od 59:30).

Wiceprezydent Śpiewok podsumował informacje o polityce miasta wobec zieleni (nagranie od 1:05:20):

Osoby odpowiedzialne za zieleń to osoby z pasją, co widać na mieście. Ich celem jest czynienie miasta coraz piękniejszym. Zgodziłem się na powiększenie działu zieleni w ZDM, uruchomiliśmy projekt zielonych ekranów, zapewniam, że mamy w mieście fachowców od zarządzania zielenią.

“Kiedy widzę te osoby, które wychodzą w ramach happeningów nie znając się kompletnie na tej dziedzinie, próbują zabierać głos to mi ręce opadają”.

Wiceprezydent Mariusz ŚPIEWOK

Jeżeli nie będziemy dzisiaj regularnie dokonywać częściowej wymiany drzewostanu to nasze dzieci będą żyły na pustyni. Klimat się zmienia, część tych drzew w najbliższym czasie uschnie. Te wycinki muszą być prowadzone, musi być wymiana zieleni na te gatunki bardziej dostosowane do zmieniającego się klimatu. Wątek przesadzeń był analizowany, prawdopodobieństwo przeżycia takiego drzewa to 50% może 60%, pod warunkiem, że drzewo zostało do tego przygotowane. Wniosek jest prosty, w tej kwocie dużo bardziej korzystny jest zakup z gwarancją szczepionki drzewa wys. 2,5 m z odpowiednio przygotowanym systemem korzeniowym.

Polecamy całość nagrania: LINK.

4 Comments

 1. Wycinka starych drzew to pozbawianie ptaków możliwości gniazdowania. Nowe egzotyczne (dlaczego nie drzewa tradycyjne) drzewka o bardzo małych koronach nie zastąpią tych dużych starych. Wiceprezydenci Gliwic to ludzie bez wiedzy.

 2. Jak ZAWSZE miasto sypie liczbami, tymczasem nowe nasadzenia,tak wynika z moich obserwacji,to głównie miniaturki!!! Takież i są zaplanowanie przed dworcem,gdzie ma być taaaak zielono.
  Ponadto – każde duże stare drzewo jest cenne w mieście, bo daje tyle tlenu co kilkaset małych! Czasem możliwe są cięcia pielęgnacyjne,leczenie – i inne miasta to robią ,tylko u nas ma być wszystko od nowa! Nikt nie myśli o tym,że drzewo rośnie kilkadziesiąt lat.

 3. “Jeżeli nie będziemy dzisiaj regularnie dokonywać częściowej wymiany drzewostanu to nasze dzieci będą żyły na pustyni. Klimat się zmienia, część tych drzew w najbliższym czasie uschnie. Te wycinki muszą być prowadzone, musi być wymiana zieleni na te gatunki bardziej dostosowane do zmieniającego się klimatu.”

  Tak nalezy je wycinac gdy juz uschna albo choc mocno zamieraja, a nie wczesniej gdy sa jeszcze wzglednie zdrowe!

  Plus nalezy dbac o nasadzenia – w centrum moze 10% przezywa pierwszy rok, a 5 lat to juz w ogole…

  “Wątek przesadzeń był analizowany, prawdopodobieństwo przeżycia takiego drzewa to 50% może 60%, pod warunkiem, że drzewo zostało do tego przygotowane. Wniosek jest prosty, w tej kwocie dużo bardziej korzystny jest zakup z gwarancją szczepionki drzewa wys. 2,5 m z odpowiednio przygotowanym systemem korzeniowym.”

  Tak, mozna kupic i 100 sadzonek 2,5 m tylko jaki ma sens to jak sie o nie nie dba i za rok wszystkie uschniete jak na aleji przyjazni i kolejny rok stoja suche i strasza.

  Taka sadzonka w naszym miescie przy zupelnym braku pielegnacji ma jeszcze mniej niz 50% szans, ze przezyje 30lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button