Jawność

Z kim spotyka się prezydent?

Chcielibyście wiedzieć z kim służbowo spotyka się Prezydent Gliwic Adam Neumann? My też. Nie dowiemy się, gdyż tej informacji prezydent nie chce udzielić.

Wniosek w tej sprawie składaliśmy jeszcze w 2020 roku. Poprosiliśmy o udostępnienie kalendarza spotkań prezydenta. W wielu miastach Polski prezydenci prowadzą takie otwarte kalendarze, dostępne w Internecie. W Gliwicach jest to informacja niejawna. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Biura Prezydenta Miasta:

Prezydent Miasta Gliwice nie ma podstawy prawnej, tymczasem inni włodarze miast prezentują zdecydowanie wyższy stopień otwartości i dbałości o transparentność życia publicznego. Przykładowo, Prezydent Starogardu Gdańskiego, Janusz Stankowiak, prezentuje swój kalendarz na stronie urzędu miasta:

Podobnie w Sopocie, dzięki elektronicznemu kalendarzowi wiemy jak i kiedy pracuje prezydent Jacek Karnowski i jego zastępcy. Także władzom Kalisza i Gdańska jawność i transparentność tak bardzo nie przeszkadza. Szkoda, że Prezydent Gliwic ma inne zdanie na ten temat. Zobaczcie jak wyglądają internetowe kalendarze prezydentów miast:

4 Comments

  1. Czy redaktor dochował należytej staranności i zapoznał się z orzecznictwem sądów administracyjnym, o czym w mailu wspomina Biuro Prezydenta Miasta? A może artykuł jest celowo jednostronny?

    1. Ale autor nie neguje że Neumann nie musi udostępniać kalendarza. Twierdzi jedynie, że fakt braku nakazu nie oznacza, że nie można.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button