Jawność

Arena Gliwice: Jaka jest rzeczywista cena obiektu?

W trybie bezprzetargowym miasto planuje zbyć Arenę na rzecz Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju. W sumie GAPR ma otrzymać 9 działek, w tym Arenę Gliwice. Rzeczoznawca oszacował wartość terenu na 353 miliony złotych netto, zaś wyposażenie hali na 26 milionów. Jak wiemy z doniesień prasowych na budowę hali przeznaczono prawie 420 milionów (miasto Gliwice, odzyskało z tej kwoty ok. 70 mln jako zwrot podatku VAT). Należy jednak pamiętać, iż wspomnianych 70 milionów to środki publiczne z budżetu centralnego. Dlaczego, więc obiekt, który miał konkurować z katowickim Spodkiem stracił aż tak wiele na wartości?

Na długo przed rozpoczęciem budowy w 2013 roku, władze Gliwic zaczęły prowadzić szeroko zakrojoną akcję promocyjną obiektu. Wielokrotnie mówiono o europejskim a nawet światowym formacie. Czy ówczesne władze Gliwic nie przeliczyły się, a sprowadzenie do miasta gwiazd światowej estrady pozostanie tylko słodkim marzeniem?

Wielu mieszkańców zastanawia się czy budowa hali była potrzebna, a korzyści finansowe jakie generuje są zadowalające. Problemy pojawiające się na przestrzeni lat z zarządcą, a teraz zamiar zbycia Areny w trybie bezprzetargowym sugeruje, iż sytuacja w jakiej znalazł się obiekt nie jest najlepsza. Czy miasto chce zrzucić ze swych barków ciężar i tym właśnie podyktowana jest decyzja magistratu? Jaka jest faktyczna wartość Areny, skoro na jej budowę wydano bagatela blisko 420 milionów, a na dziś wartość działek i wyposażenia szacowana jest na 379 milionów? Postanowiliśmy zapytać Prezydenta Gliwic Adama Neumann w specjalnym piśmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button