Kultura

Dzień Wolności Białorusi w Kinie Amok

25 marca 2021 r. odbędzie się wyjątkowy wieczór koncertowy, połączony z projekcją kinową spektaklu „Białoruś obrażona” Andreia Kureichika, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Ten wieczór wypada dokładnie w nieuznawanym przez rząd Aleksandra Łukaszenki „Dniu Wolności Białorusi” – obchodzonym przez białoruską opozycję.

Spotkanie rozpocznie się koncertem specjalnego gościa – mieszkającej na stałe w Polsce Białorusinki, nieszablonowej artystki — Nasty Niakrasavy. Jej recital „Moc głosu. Głos kobiety” łączy w sobie trzy ogniwa: śpiew a cappella, opowieści o tradycjach i niezwykłych losach kobiet, od których wokalistka przejęła repertuar tradycyjny, oraz prezentację zdjęć. Podczas koncertu zabrzmią m.in. ludowe pieśni, towarzyszące trwającej obecnie białoruskiej rewolucji godności.

W drugiej części spotkania odbędzie się pokaz kinowy spektaklu „Białoruś obrażona” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, współtworzony przez cały zespół aktorski Teatru Miejskiego w Gliwicach z wyjątkową muzyką Marcina Partyki.

W grudniu 2020 roku Teatr Miejski w Gliwicach przygotował spektakl internetowy „Białoruś obrażona” Andreia Kurieichika, zrealizowany jako spektakl telewizji w przestrzeniach teatru. Spektakl udostępniony został nieodpłatnie na platformie YT, zarówno w języku polskim, jak i w wersji z napisami rosyjskimi. Do dzisiaj odtworzony został ponad 7000 razy i spotkał się z bardzo życzliwym, a wręcz entuzjastycznym przyjęciem, zarówno wśród krytyków, widzów polskich, jak i tych za naszą wschodnią granicą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button