Jawność

Kogo zaszczepiono poza kolejnością w Gliwicach?

W związku z celebrycką aferą szczepionkową w Warszawie postanowiliśmy sprawdzić jak szczepienia przebiegają w Gliwicach.

W “etapie 0” szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (również ci wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W związku z powyższym zadaliśmy Miejskiemu Szpitalowi nr 4 kilka pytań o to ile osób w jakich grupach już zaszczepiono. Oto odpowiedź szpitala:

Informuję, iż na dzień 08.01.2021 w naszej placówce zaszczepiono około 880 osób, w tym personel medyczny pracujący w naszym szpitalu – 574 osoby, personel z innych placówek medycznych około 300 osób. Niestety nie mamy możliwości by odpowiedzieć Panu szczegółowo na jakie rodzaje placówek dzieli się te około 300 osób. Na podstawie wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia w okresie świąteczno-noworocznym (do 6.01.2021 r.) zaszczepiono w naszej placówce 15 osób, będących członkami rodzin naszego personelu medycznego.

Poniżej treść komunikatu NFZ dot. kolejności szczepień:

Odpowiadając na apel Naczelnej Izby Lekarskiej o jak najefektywniejsze wykorzystanie szczepionek dostarczonych do szpitali w okresie świąteczno-noworocznym, do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala.

Dzięki tej możliwości szpitale węzłowe maksymalnie wykorzystają dawki szczepionki, które mogłyby nie być podane zgłoszonym do szczepień medykom i personelowi niemedycznemu, ze względu na nieobecność w czasie świąt i w okresie noworocznym.

Przypominamy, że szczepionki trafiają do szpitali w partiach zawierających wielodawkowe fiolki. Fiolki muszą być użyte w krótkim czasie po ich dostarczeniu, dlatego podanie szczepionek rodzinom medyków i pacjentom pozwoli na ich maksymalne wykorzystanie.

Szczepienia przeciw COVID-19 są wykonywane dla osób z danego etapu. Aktualnie wyszczepiane są osoby z grupy “0”, czyli m.in. personel medyczny. Szczepienia mogą być realizowane dla innych osób TYLKO I WYŁĄCZNIE w przypadku ryzyka zmarnowania szczepionki poprzez brak stawiennictwa osób uprawnionych. NFZ zażąda pilnych wyjaśnień od podmiotów, w których pojawiły się uzasadnione wątpliwości co do złamania tych zasad.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button