InwestycjeKultura

Symbol Gliwic – jak długo jeszcze postoi?

Radiostacja to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Drewniana konstrukcja stoi już w Gliwicach od ponad 70 lat. Ze względu na właściwości drewna istnieją obawy o trwałość obiektu.

Trochę historii

Pierwsza radiostacja w Gliwicach powstała w 1925 roku przy ulicy Radiowej. Wrocławska rozgłośnia Schlesische Funkstunde chciała rozszerzyć zasięg nadawania na wschodnich terenach Śląska. Radio miało służyć celom propagandowym na przygranicznym terenie. Aby zwiększyć moc nadawania, w 1935 roku wzniesiono nową radiostację przy ul. Tarnogórskiej. Obecnie dawne budynki Radiostacji wykorzystywane są przez Muzeum w Gliwicach, a zabytkowa wieża antenowa wykorzystywana jest wciąż do celów komunikacyjnych. Radiostacja znajduję się od 2017 r. na Liście Pomników Historii.

Wieża jest unikatowym przykładem sztuki inżynieryjnej, została wykonana z drewna modrzewiowego. Radiostacja ma 111 m wysokości, co zapewnia jej status najwyższej konstrukcji z drewna w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. Miejsce jest symbolem historii regionu i miasta. 

Obecnie

Co kilka lat pojawia się temat daty ważności konstrukcji. Jak długo jeszcze może stać ten niezwykły obiekt? Miasto stara się dbać o zabytkową wieżę. Co roku dokonywany jest przegląd techniczny Radiostacji. Alpiniści sprawdzają ponad 16 tysięcy śrub i sworzni. Wkręcane są nowe w miejscach, gdzie z rozprężającego się drewna stare śruby wystrzeliły. Sprawdzany jest każdy z 365 szczebli dwóch drewnianych drabin.

W 2020 roku Urząd Miasta podjął decyzję o sprawdzeniu stanu technicznego konstrukcji i podjęciu działań w kwestii renowacji Radiostacji. W grudniu Śląska Sieć Metropolitalna została menedżerem projektu. W pierwszym etapie ŚSM musi wykonać ekspertyzę techniczną wieży. Zgodnie z planem, renowacja zabytkowej konstrukcji powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2021 roku, a zakończyć w 2022 roku. W ramach prac wymienione mają zostać instalacja oświetlenia i odgromowa, a drewniany masz zaimpregnowany. Koszt inwestycji według wstępnych szacunków wyniesie około 2 mln złotych.

Zadaliśmy pytanie o przewidywany moment, w którym wieżę trzeba będzie rozebrać. Czekamy na informację ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button