Inwestycje

Przyszłość gliwickiej Mariny

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu oraz Komisja Rozwoju Miasta i Inwestycji obradowały na wyjazdowej komisji nad przyszłością gliwickiej Mariny. Dzięki temu mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda teren, na który ma się przenieść Marina.

Marina Gliwice to przystań turystyczna ulokowana w Porcie Gliwice na Kanale Gliwickim. To stąd odbywają się rejsy statkiem pasażerskim Foxtrot, działa tu wypożyczalnia łodzi motorowych i kajaków. Dzięki pasji właścicieli w Gliwicach rozwija się turystyka wodniacka, a Kanał Gliwicki staje się celem wypraw nie tylko osób z okolicy, ale także z całej Polski, a nawet ze Świata. 26 maja 2016 przypłynęła do Gliwic łódź ze Szwajcarii, dając dowód na to, że miasto jest częścią europejskiej sieci dróg wodnych. Z Gliwic można dopłynąć do Amsterdamu, Paryża, a nawet do Marsylii.

Po 9 latach obecności na terenie gliwickiego portu Przystań Motorowodna – Marina Gliwice przeniesie się na dużą miejską działkę przy ul. Portowej. Proponowana lokalizacja Mariny to fragment działki nr 1 zaznaczonej na drugim zdjęciu kolorem czerwonym.

Przenosiny Mariny przyniosą korzyść nie tylko w postaci jej rozbudowy. Aktualnie z pływania na statku są całkowicie wykluczone osoby na wózkach inwalidzkich, problemy mogą być również mieć rodzice z dziećmi w wózkach i osoby starsze. Nowa Marina ma być atrakcją dostępną dla wszystkich chętnych.

Właściciele Mariny chcieliby rozpocząć nowy sezon już w nowym miejscu. Planują dołożyć wszelkich starań, by budowa nie przyniosła negatywnych skutków w postaci niepotrzebnych wycinek drzew. Aby gliwickie wilki morskie mogły wypływać z nowego portu, konieczne jest zdobycie wszelkich koniecznych zgód z Urzędu Miasta. Mimo entuzjazmu członków obecnych na wyjazdowych obradach Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz Komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji dopiero czas pokaże, czy marzenia kapitana i podróżnych spełnią się w tym roku.

Ada Duda

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button