KulturaMedia lokalneŻycie Miasta

Tajemnica tuż za rogiem!

W ramach inicjatywy Familoki mieszkańcy mieli szanse poznać bliżej osiedla, które mimo ogromnej wartości historycznej i kulturowej są mało znane w regionie. Dziś zachęcić do poznawania Familoków na własną rękę, z pomocą naszej niezwykłej mapy!

Spacery edukacyjne w ramach inicjatywy prowadził Kamil Iwanicki, przewodnik historyczny, gliwicki społecznik i aktywista, jeden z twórców Gliwickiej Mapy Tajemnic oraz Mapy Śląskich Stworów i Potworów.

Koordynator inicjatywy opowiadał nam: Na terenie każdego miasta na Górnym Śląsku stoją do dzisiaj stare ceglane domy robotnicze. Stały się one jednym z symboli regionu. Poprzez “Familoki” chcieliśmy opowiedzieć więcej o fenomenie kolonii robotniczych, które powstawały na potęgę na przełomie XIX i XX wieku. Za zwykłymi familokami kryje się fascynująca historia regionu i jego mieszkańców. Tworząc scenariusz wydarzenia, zależało nam, aby uświadomić mieszkańcom wartość dawnych kolonii robotniczych, które dzisiaj często kojarzone są negatywnie – głównie ze względu na lata zaniedbań.

Tym razem chcemy Was zachęcić do poznawania Familoków na własną rękę. Na naszej stronie [link] znajdziecie opisy osiedli, archiwalne i współczesne fotografie, a także Szlak Familoków. Zachęcamy Was do skorzystania z naszych propozycji! Na Górnym Śląsku powstało się ponad dwieście osiedli robotniczych, a my wybraliśmy dla Was siedem naszym zdaniem najciekawszych. Czy znacie je wszystkie❓🤔

Pierwsza edycja akcji odbyła się w roku 2020 i miała na celu promowanie koloni robotniczych na Górnym Śląsku i Zagłębiu. Podczas pierwszej edycji odbyło się 14 wycieczek po koloniach: Zandka, Nikiszowiec, Bobrek, Kaufhaus, Piaski, Ficinus, Carl Emanuel, Borsiga, Emmy, Giszowiec, Czerwionka Leszczyny, Leśne, Staszica i TAZ. Familoki 2.0 były kontynuacją projektu Familoki, kontynuacja działań pozwoliła na przedstawienie 11 kolejnych osiedli, w 2021 roku nacisk postawiono na to, jak film i literatura ukazywały kolonie robotnicze.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button