Kultura

Teatr otwarty na próbę

Teatr Miejski w Gliwicach wznawia działalność. Rząd zezwolił na czasowe ich otwarcie na dwa tygodnie, od najbliższego piątku.

Zgodnie z decyzją rządu na razie na próbę, testowo, na dwa tygodnie 12 lutego zostaną otwarte kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Widzów obowiązują maseczki. Podczas pobytu we wspomnianych instytucjach kultury należy przestrzegać też zakazu konsumpcji.

Zespół Teatru Miejski w Gliwicach czekał już od tygodni w gotowości, więc wykorzystanie takiej szansy i ostateczne potwierdzenie repertuaru na trzy weekendy lutowe zajęło raptem kilka godzin. Otwarta została kasa, bileterzy powiadomieni, a co najważniejsze artyści, wszyscy, są zwarci i gotowi do działania.

Teatr podkreśla, że będzie dbać o zachowanie reżimu sanitarnego zabezpieczając widzów, pracowników i artystów przed wirusem. Metody ochronne były już wykorzystywane podczas sezonu jesiennego. Wszystko odbywało się z najwyższą kulturą, wzajemnym szacunkiem i nikt nie marudził. Widzowie chętnie wypełniali wszystkie dostępne miejsca. 

Wieczór kawalerski, fot. Michał Ramus

Teatr Miejski rozpoczyna świątecznie — w Weekend Walentynkowy. W sobotę i niedzielę (13 i 14 lutego) zaprasza wszystkich zakochanych na komedię romantyczną. “Wieczór kawalerski” to jeden z prawdopodobnych scenariuszy tego, co może wydarzyć się następnego dnia, gdy zabawa urządzoną przez kolegów pana młodego, wymknie się nieco spod kontroli. Poprowadzona z wirtuozerią gra pomyłek, towarzyskich wpadek i zabawnych dialogów, sprawi, że tego wieczora jakby widzowie sami byli uczestnikami przygody.

Dwunastu gniewnych ludzi, fot. Jeremi Astashow

Już tydzień później na Dużej Scenie pojawi się spektakl “Dwunastu gniewnych ludzi”. Legendarny dramat sądowy, autorstwa Reginalda Rosa, którego premiera gliwicka miała miejsce zaledwie rok temu, ma już swoją wierną widownię, doczekał się szeregu entuzjastycznych recenzji oraz obrósł legendą w kręgach prawniczych. Na scenie, oprócz naszych rodzimych aktorów, wystąpi szereg znakomitych gości — Kamilla Baar, Maria Ciunelis, Izabela Dąbrowska, Marta Klubowicz i Stanisław Brudny.

Dwutygodniowy okres próbny Teatr planuje zakończyć głośno i z przytupem. W weekend 26-28.02 zobaczymy spektakl – koncert “Miłość w Leningradzie” w reż. Łukasza Czuja, w którym udało się uchwycić esencję gęstej i mięsistej Rosji. Utwory legendarnego rockowego zespołu rosyjskiego Leningrad, zamiast się starzeć, stają się z czasem coraz mocniejsze i bardziej aktualne. Widzowie, którzy widzieli to przedstawienie po pięć, nawet sześć razy, mogą potwierdzić, że podczas oglądania, dosłownie, trudno jest wysiedzieć w miejscu. Niestety, w czasie pandemii, choćby w duszy grało, nie wstajemy z foteli.  

Mamy nadzieję, że wpadniecie w lutym do Teatru zapomnieć o otaczającej rzeczywistości. Więcej informacji o planowanych spektaklach znajdziecie na stronie:

www.teatr.gliwice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button