Komisje RMPolityka lokalna

Urzędnicy zignorowali Komisję Rewizyjną

Komisja Rewizyjna spotkała się we wtorek, 11-go maja. Celem posiedzenia była kontynuacja kontroli Urzędu Miejskiego. Niestety, na posiedzeniu nie pojawili się zaproszeni przedstawiciele magistratu.

Komisja Rewizyjna sprawdza w jaki sposób magistrat sprawuje kontrolę nad wydatkowaniem środków publicznych przekazywanych klubom sportowym. Powodem wszczęcia tej kontroli są nieprawidłowości wykryte w Stowarzyszeniu Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice. Przypomnijmy, sprawą interesuje się prokuratura oraz CBA – [Prokuratura wszczęła śledztwo]. Na poprzednim posiedzeniu komisji również nie udało się zająć merytorycznie sprawą. Pisaliśmy o tym w artykule [Radni się… nie przygotowali?].

Tym razem “wina” za brak postępów kontroli nie leży po stronie radnych zasiadających w komisji. Zaprosili oni na posiedzenie przedstawicieli urzędu, w tym wiceprezydent Ewę Weber, odpowiadającą za sport w Gliwicach oraz naczelniczkę Wydziału Kultury i Sportu. Niestety, z zaproszenia komisji “nie skorzystano”, nie delegowano też na spotkanie żadnych przedstawicieli urzędu. Komisja o absencji najważniejszych gości nie została poinformowana, co zirytowało radnych. W tym samym czasie wiceprezydent Weber brała udział w posiedzeniu innej komisji (Edukacji, Kultury i Sportu), gdzie głównym tematem była likwidacja Młodzieżowego Domu Kultury i powołanie nowej instytucji kultury.

Taką informację otrzymaliśmy od jednego z uczestników posiedzenia Komisji Rewizyjnej:

Kolejne posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta w Gliwicach na temat oceny prawidłowości kontroli i nadzoru ze strony Urzędu Miejskiego nad Stowarzyszeniem Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice zakończyło się zaledwie po niespełna pół godzinie, gdyż:

– po pierwsze: na posiedzenie – mimo wcześniejszego zaproszenia – nie przyszły Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice – p. Ewa WEBER ani również Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM – p. Stella ZABOROWSKA -NAWRATH
– po drugie pismo z odpowiedzią na pytania Komisji Rewizyjnej i moje od Pani Zastępcy Prezydenta przyszło do Komisji w dniu posiedzenia tejże Komisji. Nie było możliwości ze strony członków Komisji dokładnego zapoznania się z tym pismem oraz dokonania rzetelnej analizy.

Jest to klasyczny przykład z pełną premedytacją lekceważenia przewodniczącego i członków Komisji Rewizyjnej. Interesujący jest również fakt, że do tej pory Wydział Kultury i Sportu nie zatwierdził sprawozdania końcowego SPR Sośnica Gliwice za okres od 1 lutego  do 30 czerwca 2020 r. Za ponad dwa miesiące minie rok od momentu otrzymania tego sprawozdania od Stowarzyszenia. Drugie sprawozdanie za okres od 1 lipca do 31 grudnia również nie jest zatwierdzone. W tym jest nieprzypadkowa metoda. Gdyby dokładnie sprawdzili to trzeba byłoby potwierdzić poważne nieprawidłowości i przekroczenia przepisów prawa nie tylko ze strony Stowarzyszenia, ale także pracowników Wydziału Kultury i Sportu UM. Lepiej zatem grać na zwłokę i przeczekanie.

/Andrzej Kurczak, były członek zarządu Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice

Taki przebieg posiedzenia potwierdził w rozmowie z redakcją przewodniczący Komisji Rewizyjnej, radny Zbigniew Wygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button