Jawność

Wycinka drzew w Gliwicach – co na to prezydent Adam Neumann?

19 lutego została wystosowana interpelacja Pani Agnieszki Filipkowskiej – radnej Rady Miasta Gliwice z Klubu KO do Pana prezydenta Gliwic – Adama Neumanna, dotyczyła ona gorącego ostatnio tematu, czyli wycinki drzew. 3 marca 2021 r. Miejski Zarząd Usług Komunalnych przesłał odpowiedź.

Radna Agnieszka Filipkowska, aby otrzymać odpowiedź dotyczącą wycinki drzew, w swoim piśmie powołała się na art. 24 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 marca 1991 r. o samorządzie gminnym. Zawarła w nim także ogólną, podstawową znajomość roli drzew w przyrodzie oraz ich zalety: oczyszczanie powietrza z toksycznych gazów i pyłów, zatrzymywanie wód opadowych i wiele innych. 

W piśmie pisze:

,,Z perspektywy mieszkańca miasta najważniejszą funkcją drzew, jest  produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Dla przykładu: stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok.” (…) Niestety w ostatnim czasie w centrum Gliwic obserwuję bardzo częstą wycinkę drzew, którą tłumaczy się złym ich stanem. Niestety te, które są ostatnimi laty, dożywają zaledwie kilku lat.

W związku z tym Radna wystosowała następujące pytania: 

,,Ile w ciągu ostatnich 5 lat zostało nasadzonych drzew i ile z nich przetrwało do dnia dzisiejszego?”na to pytanie odpowiedział MZUK Gliwice, który kwituje, że udatność nasadzeń można określić na poziomie 95%. Oto dane: 

,,Ile w ciągu ostatnich 5 lat zostało ściętych drzew ze względu na ich zły stan fitosanitarny?” – odpowiedzią na to jest fakt, iż wszystkie przypadki, to drzewa martwe, zamierające oraz te, których zachwiana statyka mogła powodować zagrożenia dla życia lub mienia. Kolejne dane w tym temacie:

,,Jakie działania są podejmowane co roku w celu utrzymania drzew, zarówno tych starych, jak i młodych, w dobrym stanie?” – MZUK komentuje, iż aby utrzymać drzewa niezależnie od ich wieku, prowadzi się takie działania jak: podlewanie, nawożenie, cięcia formujące, cięcia pielęgnacyjne, cięcia techniczne i wiele innych czynności pielęgnacyjnych, MZUK zwraca także uwagę na fakt owijania pni tkaniną jutową, która ma chronić drzewo przed nasłonecznieniem, mrozem oraz nadmiernym parowaniem. 

Ostatnim pytaniem Pani Agnieszki Filipkowskiej było:

,,Czy planuje się wycinki starodrzewia w tym roku? Jeżeli tak, to gdzie i w jakiej ilości?” – na to pytanie MZUK zwróciło się twierdzeniem, że na chwilę obecną nie jest planowana wycinka starodrzewu. 

Z powyższych danych wynika, że liczba drzew w mieście znacząco rośnie. Mieszkańcy Gliwic mają jednak inne zdanie w tej sprawie, aktywnie protestując przeciw kolejnym wycinkom.

Martyna Urban

4 Comments

 1. Ale fakt faktem widac pewna zmiane na plus na ulicach – w sensie z sekcji ZDM

  Wczesniej ostatnie lata ZDM sadzil 300-400 mlodych, a wycinal bardzo podobna ilosc starych.

  MZUK na odmiane sadzi glownie w parkach/skwerach/zielencach

  Dopiero w 2020 widac realnie wieksze sadzenie drzew w okolicy ulic! Wczesniej sladowe ilosci, ktore minus to co uschlo nijak nie rekompensowaly wycinek

 2. Szkoda, ze nie podali nic z podzialem na dzielnice.

  Bo jak nasadzili 1 000 na obrzezach gdzies, a wycieli 200 w srodmiesciu to zupelnie inna rzecz.

  Plus ostatnio sadza takie niby zielone ekrany przy drogach szybkiego ruchu po 100 drzew i wiecej tylko to nijak nie rekompensuje wycinania startodrzewu w centrum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button