Inwestycje

Co dalej z gliwicką palmiarnią?

Od 28 czerwca gliwicka Palmiarnia jest nieczynna dla zwiedzających. W tym roku to coś więcej niż tradycyjna przerwa techniczna. A już we wrześniu będzie można zobaczyć efekty zmian!

Prace obejmowały między innymi modernizację pawilonu historycznego. To największe i najwyższe pomieszczenie w Palmiarni. Ma ponad 20 metrów wysokości i 900 m2 powierzchni. Jednak pomieszczenie jest najbardziej nie tylko ze względu na budynek — wewnątrz prezentowane są jedne z najcenniejszych eksponatów Palmiarni — trzy feniksy kanaryjskie, które przyjechały do Gliwic w 1924 roku na wystawę roślin egzotycznych. To wydarzenie dało początek jednej z najważniejszych gliwickich atrakcji.

– Remont jest konieczny. Kiedy od 1986 roku prowadzona była kompleksowa przebudowa Palmiarni (do kształtu, który znamy teraz), prace rozpoczęły się od pawilonu roślin użytkowych, a kolejnym był właśnie pawilon historyczny. Wówczas – ze względu na stan techniczny – gliwickie tropiki w ogóle były zamknięte dla odwiedzających. Dziś, żeby wykonać prace o tak dużym zakresie, musimy wyłączyć obiekt ze zwiedzania na dwa miesiące – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.

Większość aluminiowej konstrukcji, tworzącej siatkę nowych ścian, jest już zamontowana. Rozpoczyna się montaż płyt z poliwęglanu – to właśnie one stworzą ściany Palmiarni. Na budowę dotarł także pierwszy transport szkła, które z kolei zostanie zamontowane od strony Parku Chopina. Dzięki temu będzie można zajrzeć do wnętrza gliwickich tropików, spacerując po parku.

Wiele osób żałowało, że w wakacyjne miesiące nie mogło skorzystać z małych, lokalnych tropików, jednak ze względu na rośliny egzotyczne, takie prace można wykonać tylko latem, kiedy bez obawy o najcenniejsze eksponaty. Tylko przy odpowiedniej temperaturze poza budynkiem możliwe jest wyłączenie ogrzewania. Czas modernizacji elewacji zostanie również wykorzystany na renowację podestów i schodów drewnianych we wnętrzach pawilonów.

Również w środku Palmiarni prowadzone są intensywne prace. Rośliny przechodzą zabiegi pielęgnacyjne – są myte, przycinane, przesadzane.

Gliwicka Palmiarnia zamknięta będzie dla zwiedzających już tylko do 31.08.

Ada Duda/ mzuk.gliwice

Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button