Inwestycje

Czy Zwycięstwa doczeka się rewitalizacji?

Pomysł przebudowy ulicy Zwycięstwa pojawia się od wielu lat, ale wciąż nie widać żadnych efektów i nie zapowiada się, żeby szybko się to zmieniło.

Reprezentacyjna ulica Gliwic od lat 90-tych zaczęła tracić swoją dawną renomę. Zamykane były sklepy i restauracje, a na ich miejscu na początku nowego stulecia zaczęły pojawiać się banki. Zwycięstwa straciła swój pierwotny charakter, obecnie coraz więcej lokali stoi pustych. W 2009 roku zlikwidowano tramwaj, który był nieodłącznym elementem ulicy od końca XIX wieku. 

O przebudowie Zwycięstwa mówiono już od dawna. Planowano, że kiedy po oddaniu DTŚ zmniejszy się ruch w centrum miasta będzie można wreszcie przekształcić ulicę w deptak. W 2017 roku Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie wielowariantowej koncepcji przebudowy i zagospodarowania ul. Zwycięstwa. Wówczas biuro architektoniczne PROjARCH złożyło najkorzystniejszą cenowo ofertę (109 tys. zł). W 2018 roku pracownia przygotowała sześć wariantów koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego i zagospodarowania przestrzeni ulicy. Firma PROjARCH była również odpowiedzialna za przebudowę ulicy Wieczorka w 2018 roku. 

We wszystkich koncepcjach planowano, że Zwycięstwa wypełni się zielenią, powstaną nowe nawierzchnie jezdni i chodników, pojawić się miały meble miejskie. Od placu Inwalidów Wojennych do dworca miałby kursować wahadłowo pojazd elektryczny lub hybrydowy. W projektach zakładano zwężenie jezdni, zabrakło jednak miejsca dla ścieżki rowerowej. Dozwoloną prędkością miało być 30 km/h. W 2019 roku wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok tłumaczył, że miasto nie planuje zamykać Zwycięstwa dla ruchu samochodowego, bo w 2030 roku większość mieszkańców regionu będzie otyła i w podeszłym wieku. 

W 2018 roku miasto wybrało jeden z wariantów koncepcji zmian na Zwycięstwa przygotowany przez PROjARCH. W 2019 roku ZDM w Gliwicach zorganizował przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Zwycięstwa. Dopiero za trzecim podejściem udało się wyłonić wykonawcę, firmę Polska Inżynieria z Warszawy. Na projekt przeznaczono 362,85 tys. zł (w pierwszy przetargu planowano wydać 150 tys. zł, w drugim zwiększono budżet do 250 tys. zł). 

Polska Inżynieria miała zakończyć prace we wrześniu 2020 roku, ale okazało się że oczekiwania ZDM są inne niż propozycja projektantów. Umowę rozwiązano ugodowo za obustronnym porozumieniem. Za wykonane dotychczas dokumentacje projektowe firma otrzymała 162 tys. zł. Projektanci przygotowali mapy do celów projektowych, wykonano badania geotechniczne, powstał projekt kanalizacji i układu drogowego, projekt docelowej organizacji ruchu oraz inwentaryzację zieleni. Wykonane prace zostały zaakceptowane przez ZDM.

Rozpoczęcie przebudowy ulicy Zwycięstwa jest planowane po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego, czyli najwcześniej w 2022 roku. Mamy nadzieję, że dawny salon miasta odzyska swój blask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button