Kultura

Kto urodził się w Gliwicach w 2021 roku?

W ubiegłym roku na świat w Gliwicach przyszło 2501 dzieci. Jakie imiona dzieci otrzymywały najczęściej, a jakie najrzadziej?

W 2021 roku na świat w Gliwicach przyszło 1231 dziewczynek i 1270 chłopców – wynika z informacji Urzędu Stanu Cywilnego. W 2021 r. rodzice najchętniej nazywali swoje córki Hania, a synów Jakub.

W 2021 r. na świat przyszły 1231 gliwiczanki. 53 otrzymało imię Hania. Urodziło się też sporo Zuzann (52), Laur (50), Zofii (44), Len (42) i Maj (39). Najpopularniejsze z dziewczęcych imion — Hanna to bliźniacza forma dla Anny. Oba imiona pochodzą od hebrajskiego słowa Hannah oznaczającego „łaska” lub „wdzięk”, albo „pełna łaskawości (wdzięku)”. Najstarszy znany zapis tego imienia w Polsce pochodzi z roku 1311. Współcześnie największą popularnością cieszyło się w latach 50. XX wieku i obecnie.

Wśród chłopięcych imion największą popularnością cieszy się Jakub (63), następnie Filip (57), Leon (52), Antoni (47), Mikołaj (45) i Szymon (42). Co oznacza najpopularniejsze w 2021 nadawane chłopcom imię? Jakub to imię pochodzenia hebrajskiego, które wywodzi się do słów „niech Bóg strzeże”.


Wśród najrzadziej nadawanych imion dziewczęcych pojawiły się imiona takie jak Dobrawa, Larysa, Tola, Jaśmina, Klementyna i Lara. Te dziewczynki w klasie nie spotkają swoich imienniczek. Najrzadziej nadawanymi imionami dla chłopców były imiona: Jeremiasz, Gniewomir, Kasjan, Brajan, Korneliusz i Hugo. W tym roku te imiona nadawano tylko raz.

W 2021 r. w USC w Gliwicach nie było przypadku, w którym kierownik USC odmówił nadania imienia dla dziecka.

Rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie. Dobrą okazją, by zastanowić się nad tym, jak powinno wyglądać, jest projekt „Sztuka lepszego życia – czytając siebie”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach we współpracy z gliwicką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Spotkania są również doskonałą okazją do zapoznania się z działalnością poradni.

13 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie „Dorastanie a zmiany, czy można się na nie przygotować?”, które pomoże rodzicom poznać zmiany, jakie zachodzą podczas dojrzewania oraz zrozumieć zachowanie swoich dorastających dzieci. Rodzice dowiedzą się także, jak przygotować się do nich, aby ułatwić ten trudny czas w życiu rodziny sobie i dzieciom. Bo dorastają nie tylko nasze dzieci, ale i my wraz z nimi. Spotkanie poprowadzą: psycholog Monika Gomolla-Seredyńska i pedagog Agnieszka Wilczyńska.

20 stycznia o godz. 17.00 odbędą się warsztaty „Słuchać czy słyszeć – parę słów o tym czego nie słychać”.  Spotkanie poświęcone będzie umiejętności aktywnego słuchania i komunikowania się, szczególnie w relacji rodzic – dziecko. Zajęcia poprowadzą: psycholog Mirosława Bubak i pedagog Dorota Pniowska.

Za: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button