Wideo

NOWOŚĆ: podcast “Po co nam Państwo?”

Podcast “Po co nam Państwo?” ma na celu uschematyzowanie wiedzy z zakresu jednostek samorządu terytorialnego. Program może służyć jako słownik podstawowych pojęć samorządowych. Audycję prowadzi Maciej Szostak.

W tym odcinku opowiemy wam skąd wziął się pomysł na podcast ‘Po co nam Państwo?’ Rozmówcy programu wychodzą od rozważań politologicznych. 

Prowadzący podcast Maciej Szostak rozpoczyna dyskusję od umowy społecznej, czyli jak przez pryzmat lat zmieniało się postrzeganie “Państwa” oraz jego definicja.  Gdy nie było jeszcze spisanych konkretnych działań i schematyzacji struktury Państwa, Thomas Hobbes, John Locke i inni politycy ówczesnych czasów, mieli już swoje rozmyślenia na ten temat. Hobbes definiował to jako Lewiatan, czyli stan natury, który był tragedią ludzkości. Petros Tovmasyan dopowiada, że w wizji Hobbesa człowiek nie wygląda na dobrego z natury, wręcz przeciwnie jest złym i okrutnym zwierzęciem. Dzięki “Państwu” los człowieka jest w jakiś sposób kontrolowany i nie jest skazany na porażkę. Prowadzący zwraca również uwagę na to, że wszystkie społeczności, które nie zdecydowały się na stworzenie zhierarchizowanych struktur, przegrały z tymi lepiej zorganizowanymi. 

Rozmówcy wspólnie zgadzają się z tezą, że Państwo zapewnia nam najważniejszą pierwszą rzecz w piramidzie Maslowa, czyli bezpieczeństwo.

Ale czym tak naprawdę jest Państwo dla współczesnego człowieka? Zobaczcie nasze wideo i dowiedzcie się sami! Podcastu możecie posłuchać również na serwisie Spotify oraz Soundcloud. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button