InwestycjeWideo

Nowa siedziba spółki miejskiej

W czasie, gdy ceny za wywóz śmieci ponownie wzrastają, miejska spółka odpowiedzialna za śmieci buduje sobie nową siedzibę. Pod koniec listopada Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów ogłosiło przetarg na budowę nowego budynku przy ul. Rybnickiej.

PZO planuję budowę budynku biurowego przy ulicy Rybnickiej, przy samym składowisku. Obecnie biuro PZO znajduję się w centrum miasta przy ulicy Zwycięstwa 36. W nowej siedzibie mają się znaleźć pomieszczenia biurowe, pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna. W obiekcie ma powstać Centrum Edukacji Ekologicznej, ma ono spełniać dwie funkcje: bieżącego nadzoru nad składowaniem i gospodarowaniem odpadów oraz edukacyjne w zakresie świadomości ekologicznej. Na placu przed budynkiem zaproponowano dysze wodne wraz z nietypowymi meblami miejskimi, tworzącymi znak graficzny symbolizujący recykling.

Nowa siedziba zyska nieregularną bryłę, a jego kształt został wpisany w ukształtowanie terenu, czyli zrekultywowaną kwaterę zutylizowanych śmieci. W projekcie zaproponowano elementy prefabrykowane i ekologiczne: blachę fałdową, belki konstrukcyjne z drewna klejonego oraz zielony dach. Płaski dach wraz z skarpą będzie tworzyć jedną całość. Planowane jest stworzenie zielonego, użytkowego dachu, który będzie obsadzony bylinami i mieszanką siewną. Na dachu zaprojektowano ścieżkę edukacyjną z tablicami informacyjnymi, instalację fotowoltaiczną oraz przewidziano miejsce na ule dla pszczół. Forma architektoniczna dachu i skarpy tworzy wewnętrzny dziedziniec z którego prowadzi wejście do budynku.

Biuro PZO zostało zaprojektowane przez STUDIO BB ARCHITEKCI z Gliwic. Nowa siedziba Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów ma zostać oddana w drugiej połowie 2022 roku.

Czy jest to inwestycja niezbędna w tym czasie? W momencie, kiedy dopiero przełknęliśmy dużą podwyżkę cen wywozu śmieci, a media już donoszą o kolejnych?

6 Comments

 1. Niniejszym komentarzem chcielibyśmy wyprowadzić autorów artykułu z błędu ukazując rzeczywisty obraz. Jednocześnie serdecznie zapraszamy do obecnej siedziby Przedsiębiorstwa, gdzie z przyjemnością udzielimy pełnej informacji i odpowiemy na Państwa pytania.
  Budowa nowej siedziby Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w głównej mierze skoncentrowana jest na rozwinięciu działalności usługowej dla Mieszkańców Gliwic. Główny cel skupiony jest na stworzeniu centrum edukacji ekologicznej, co przez swój charakter edukacyjny stanowić będzie wartość dodaną zarówno dla Gliwiczan jak i dla środowiska naturalnego. Będzie tam również biuro naszej spółki gdyż dotychczasowy podział na dwa biura jest dużym utrudnieniem w sprawnym funkcjonowaniu spółki na co dzień.
  Przedsiębiorstwo posiada środki własne na realizację budowy, a przeznaczone na to fundusze nie mają związku z ceną odpadów (ani ich podwyżką) dla Mieszkańców Gliwic.
  Odpowiadając na pytanie zawarte w artykule: „Czy to jest inwestycja niezbędna w tym czasie?” – zdecydowanie odpowiadamy, że tak. Jeśli nie teraz, to kiedy? Edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej w trosce o dbałość środowiska naturalnego nie powinny czekać.

  Pozdrawiając życzymy dużo zdrowia w Nowym 2021 Roku.

  1. Czy dobrze rozumiem z powyższego komentarza, że autor artykułu nawet się nie pofatygował żeby o komentarz zapytać u źródła czyli w spółce, o której pisze? Brak minimum rzetelności dziennikarskiej. Ten portal nawet nie próbuje udawać rzetelnego i obiektywnego.

   1. A po co jakieś komentarze? Dokumentacja przetargowa jaka jest, każdy widzi. I jakieś bzdurne pomysły na “centrum ekologiczne”, które zakończy się “ścieżką dydaktyczną”. Śmiechu warte.

 2. Czy zdajecie sobie sprawę co, albo jaki obiekt, zostanie symbolem Gliwic po zniknięciu naszego horyzontu masztu radiostacji? A nastąpi to za kilka lat. Ponoć ostatni remont wieży był rzeczywiście ostatnim. Należy jeszcze dodać, że obecna wieża, ze względu na promieniowanie 5G, jest bardzo szkodliwa dla otoczenia i w zasadzie już nie powinna być udostępniana – szczególnie dla dzieci.
  Ale mamy przecież Kanał! I to on powinien się stać, w niedalekiej przyszłości, naszą największą największą turystyczną atrakcją. Tyle krajów nam jego zazdrości, a my….. Traktujemy go po “macoszemu”! Mam sporo informacji na ten temat, zapraszam do dyskusji….
  Pozdrawiam…. Ryszard Batko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button