Jawność
Trending

“Afera na Śląsku” – Onet pisze o gliwickiej spółce miejskiej

Na głównej stronie portalu opublikowano artykuł o nieprawidłowościach w gliwickiej spółce komunalnej – Śląskiej Sieci Metropolitalnej. To efekt śledztwa dziennikarskiego, które prowadzi Paweł Pawlik, dziennikarz Onetu.

  • Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o. o. wystąpiła o unijne finansowanie zakupu sprzętu do dużego projektu “Centrum Usług Wspólnych”.
  • Ekspertyza specjalistów była dla spółki druzgocąca, odmówiono unijnego finansowania. Spółka wzięła pożyczkę w prywatnej firmie (blisko 30 mln zł).
  • Zabezpieczenie ustanowiono na hipotece dwóch działek miejskich w obrębie Żernickiego Lasu. Wartość działek szacuje się na około 28 mln zł. Zarządzenie w tej sprawie podpisał ówczesny wiceprezydent Adam Neumann.
  • Sprzęt zakupiony za pieniądze z pożyczki nigdy nie został użyty. Od lat leży w magazynie. Istnieje podejrzenie, że jest niekompletny.

To tylko część z wątków poruszonych przez artykuł opublikowany dziś rano na głównej stronie Onet.pl. W artykule mowa o nieprawidłowościach w spółce miejskiej, do której rok w rok przekazywane są miliony złotych z gliwickiego budżetu w formie podnoszenia kapitału zakładowego czy umów podpisywanych bez przetargu. Fakty wskazują, że gliwiczanie spłacają w ten sposób długi firmy Śląska Sieć Metropolitalna Sp .z o.o.

Link to pełnego tekstu na Onet.pl.

O Śląskiej Sieci Metropolitalnej pisaliśmy już tutaj: [Śledztwo w sprawie promocji miasta w hali Arena], [Coraz goręcej wokół Śląskiej Sieci Metropolitalnej], [Kolejne zlecenie dla Śląskiej Sieci Metropolitalnej].

W naszej pracy wiele razy spotykaliśmy się z działaniami spółki, które budziły nasze wątpliwości, np. w zakresie odmawiania dostępu do informacji publicznej. Zgłaszali się do nas także mieszkańcy, byli pracownicy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, którzy dzielili się wiedzą o tym jak zarządzana jest firma. Opublikowany artykuł opisuje jedynie część znanych nam wątków, możemy zatem liczyć na kontynuację serii o gliwickich spółkach komunalnych.

3 Comments

  1. doprecyzowując to co zostalo napisane w artykule, zostało pominięte w nim, że była Prezes ŚSM obecna Zastępczyni Prezydenta Neumanna pani Ewa Weber była sekretarzem Miasta Zabrze odpowiedzialnym za informatyzację Zabrza, co zrealizowała ze Spółką Otago z grupy kapitałowej Asseco Data System wcześniej Asseco SA, To w tej firmie była wczesniej pracownikiem wspaniała “naprawczymi” fatalnej sytuacji w ŚŚM poprzedniczka Pani Weber. Nikt nie przytacza 11 lat działalności firmy. Nie należy zatem wpadać w podziw nad tym, że były pracodawca czyli ASECCO nagle obniżył 10-cio krotnie ratę kredytu nomen swojej omen byłej pracownicy i współpracownicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button